fbpx

Current Councillors

Council elections are held every four years. The last full election of Council was held on 4 November 2020, with five Councillors elected for the 2020–2024 term.

 

Current Councillors (2020–2024 term)

Cr Ross Ebbels (Mayor)
Ph: 0427 448 160
E: ross.ebbels@queenscliffe.vic.gov.au

Portfolio: Local Economy

 

Cr Donnie Grigau
Ph: 0437 842 380
E: donnie.grigau@queenscliffe.vic.gov.au

Portfolio: Community Wellbeing

 

Cr Michael Grout      
Ph: 0437 118 037
E: michael.grout@queenscliffe.vic.gov.au

Portfolio: Planning and Heritage

  

Cr Fleur Hewitt
Ph: 0437 860 520
E: fleur.hewitt@queenscliffe.vic.gov.au

Portfolio: Environmental Sustainability

 

Cr Susan Salter
Ph: 0428 398 966
E: susan.salter@queenscliffe.vic.gov.au

Portfolio: Governance and Performance


 Previous councillors (2016–2020 term)

  • Cr Ross Ebbels
  • Cr Tony Francis (Nov 2016 to Nov 2019)
  • Cr Bob Merriman
  • Cr Rob Minty (Nov 2019 to Oct 2020)
  • Cr Boyce Pizzey
  • Cr Susan Salter